Lietuvoje vaiko vežimas automobilyje yra reglamentuotas siekiant užtikrinti saugumą. Priekyje vežti vaiką galima, tačiau tai leidžiama tik laikantis tam tikrų taisyklių ir reikalavimų, priklausomai nuo vaiko amžiaus, svorio, ūgio ir kėdutės tipo. Toliau pateikiama informacija apie sąlygas, kada ir kaip galima vežti vaiką priekyje automobilyje.
Kada leidžiama vežti vaiką priekyje?
- Kūdikiams ir mažiems vaikams su galą atgręžta kėdute
Jei vaikas vežamas kūdikiams ir mažiems vaikams skirtoje kėdutėje, kuri yra atgręžta į galą, sėdint priekyje būtina išjungti priekinę keleivio oro pagalvę. Oro pagalvė gali būti pavojinga kūdikiui ar mažam vaikui avarijos metu, todėl šiuo atveju pagalvės turi būti deaktyvuotos. Tai svarbu atkreipti dėmesį, nes priešingu atveju gali kilti rimtas pavojus vaiko saugumui. - Dideliems vaikams su į priekį atgręžta kėdute
Vaikai gali būti vežami priekyje kėdutėje, atsuktose į priekį, jei jie yra ne mažesni kaip 135 cm ūgio arba sveria daugiau nei 36 kg. Tokiu atveju jie turi sėdėti vaikams skirtoje kėdutėje arba naudoti kėdutės pagrindą, o oro pagalvė gali būti aktyvi. - Vyresniems vaikams
Vyresni vaikai (nuo 135 cm arba daugiau nei 36 kg) gali sėdėti ant priekinių sėdynių be vaikiškos kėdutės, tačiau privalo naudoti automobilio saugos diržus.
Kokios yra saugumo rekomendacijos?
Nors teisės aktai leidžia tam tikromis sąlygomis vežti vaiką priekyje, ekspertai ir saugumo specialistai rekomenduoja vaiką sėdėti ant galinės sėdynės, nes ten yra saugiausia vieta avarijos metu. Tyrimai rodo, kad vaikai yra geriau apsaugoti nuo traumų, kai sėdi automobilio gale, todėl verta apsvarstyti šią rekomendaciją, net jei vaikas atitinka reikalavimus sėdėti priekyje.
Apibendrinimas
Vaiką galima vežti priekyje automobilyje kėdutėje, tačiau būtina laikytis saugumo reikalavimų, ypač susijusių su oro pagalvėmis. Kūdikiams ir mažiems vaikams oro pagalvė turi būti išjungta, jei jie sėdi vežimėlyje, nukreiptame į galą. Vyresni vaikai gali sėdėti priekyje, jei jie yra tinkamo ūgio ar svorio ir naudojasi kėdutės pagrindu ar saugos diržais.